Traveler’s Notebook Planlama Sistemi Rehberi

Temmuz 20, 2020 5 translation missing: tr.blogs.article.read_time

Traveler’s Notebook Planlama Sistemi Rehberi

TRAVELER'S NOTEBOOK SİTEMİNİN NASIL BAŞLADI?

Atshuhiko Iijima 2005 yılında Tokyo düzenlenen bir fuara, tasarladığı ürünün finansal kapasitesi hakkında geri bildirimleri öğrenmek ümidiyle elinde bir not defteri prototipi ile katıldı. Not defterini diğerlerinden ayıran özelliği sadeliği içinde gizlenen maharetiydi: sığır derisi sade bir kılıf, pirinç kenar şeridi,marka damgası ve kullanıcıya sonsuz bir kişiselleştirme olanağı tanıyan lastik bantlar. Bay Iijima, 2006 senesinde piyasaya sürüldüğünde ajanda dünyasının seyrini resmen değiştiren MidoriGezgin’in Not Defteri’nin üretici firması Designphil’in İthalat Kontrol Direktörü idi. Dijitalleştirilmiş dünyanın tam ortasına düşen Gezgin’in Defteri, geliştiricilerinin etrafında yaşanan modernleşmenin antiteziydi

TRAVELER'S NOTEBOOK SİSTEMİNİ GELİŞTİRMEK

Gezgin’in Not Defteri, Designphil’in bugün bile hâlâ çalışan üç kişilik bir ekibi tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Bu ürünü bu kadar özel kılan, uzun yıllardır not defterinin evrimi üzerinde çalışan üretim ekibinin birbiriyle olan sıkı dostluğudur. Aralarında güçlü bir güven ve bu kadar küçük bir ekipte çalışmanın verdiği dayanışma bağı var.

Tayland’ın küçük ahşap işçiliği ve deri stüdyolarıyla bilinen kenti Chiang Mai’daki zanaatkarlar ile gerçekleştirilen iş birliği, sevenleri tarafından kısaca TN olarak adlandırılan bu defterin başarısının kilit noktası. Chiang Mai’deki zanaatkarlar tam da Bay Iijima’nın ürünün ilk aşamalarında ihtiyacı olan kalender bir mizaç ve esneklik ile yaklaştılar.

Son on üç yılda Midori TN neredeyse zerre değişmediyse de onu dünya çapında milyonlarca kullanıcı keşfetti ve yeryüzündeki en popüler düzen sistemlerinden biri haline geldi.

TN ile hiç tanışmayanlar ise bu defter hakkında derlediğimiz temel bilgileri okuyabilirler.

TRAVELER'S NOTEBOOK SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

Deri kılıfın hem dikey hem yatay lastik bantları var. Dış taraftaki yatay bant, TN kullanılmadığı zamanlarda kapalı kalmasını sağlar. Sihri gerçekleştirenler ise iç taraftaki dikey bantlar: bu bantlar, defterin ortasına eklenen çok sayıda ilave sayfayı sırt kısmına bağlar ve sayfaları birbirine “bağlayan” birleştirici bant görevini görür. Defter sırtının boyutu, defterin kaç adet ilave sayfakitapçığıve aksesuar taşıyabileceğini belirler. Standart bir Midori TN rahatlıkla dört adet ilave sayfakitapçığıalabilir. Midori versiyonu dört adet kitapçığı alabilecek iki farklı boyuttadır: Standart ve Pasaport. İkincisi 2009 yılında küçük cep versiyonu olarak piyasaya sürüldü. Her ikisinin de Siyah, Kahverengi, Mavi ve Taba renk çeşitleri mevcutken son ikisi ilk olarak Sınırlı Üretim renkler olarak sunuldu ancak gördükleri yoğun ilgi ve işlevsellikleri sayesinde kalıcı renkler grubunda yerlerini aldılar. Designphil düzenli olarak farklı renklerde ve sınırlı sayıda üretilmiş TN sunar. Diğer markalarla da stratejik ortaklıklar gerçekleştiren Designphil’in yakın zamandaki son iş birliği başta ikonik İngiliz Selfridges markası için olmak üzere Prada ile yaptığı çalışmalarıdır.

Marka çok sayıda ilave sayfa kitapçığı çıkarır, örneğin suluboya, dizge, çizgiler, ince kâğıt, kraft kâğıdı, klasörler, fermuarlı kese vs. ve defterlerini tarih ve zaman kaydetme amacıyla kullanmak isteyenlere özel tarih atılmamış ve önceden basılı tarih atılmış ajanda sayfaları gibi.

TN popülerleştikçe diğer firmalar da aynı sisteme dayalı not defterleri çıkarmaya başladı. Pazaryeri, müşterilerin içlerinden seçim yapabileceği sayısız güzelTN’e sahip olduğu için çok şanslı.

GALEN LEATHER'IN GEZGİN’İN NOT DEFTERİ

Galen kılıfları standart düzen ve pasaport ölçülerinin yanı sıra A5, Xlarge, Large ve Cep ölçülerinde de piyasada bulunur. Bu ölçülerin boyutlarını ve ilave sayfa kitapçık önerilerine burada inceleyebilirsiniz.

Galen’in kendine has derisinden üretilenTraveler’s Notebook kılıfları on bir farklı renk çeşidini sunar. Galen’in ürün yelpazesinde ayrıca başka ilave sayfa kitapçıkları, yeniden sayfa eklenebilir not defterleri ve aksesuarlar vardır. Klasik ve Pasaport boy olmak üzere iki farklı boyda gelen TN Cüzdanı sizin hem düzenleme sisteminiz hem de cüzdanınız olabilir. Böylece her gün yanınızda taşıyabileceğiniz incecik ve tüy gibi hafif bir cüzdanınız olur.

Tomoe River kâğıdı kullananGalen’in Günlük Not Defterleri (Galen’s Everyday Notebooks), Pasaport, Cep, Klasik ve A5’in yanı sıra ileride çıkarılacak diğer ölçülerdeki TN ile uyumludur. Pirinç renkli süsler, deri etiketler, maymun yumruğu düğümü sayfa işareti ve on dokuz farklı lastik rengi sayesinde GalenTN’e kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Galen web sitesindeki “bana göster” özelliğini kullanarak Galen TN’i kişiselleştirmenin tüm yöntemlerini görebilirsiniz.

TRAVELER'S NOTEBOOKİÇİN DİĞER FİKİRLER

Başarılı TN kılıfları ve aksesuarları üreten diğer popüler firmalardan bazıları Chic Sparrow (www.chicsparrow.com,) Sojourner (www.sojournerusa.net,) ve Gillio’dur (www.gillio.be). Geniş bir renk ve tasarım skalasında deri ürünleri sunarlar. Etsy ise inanılmaz ilave sayfa kitapçıkları üreten çok sayıda küçük ölçekli üreticiye kapılarını açar. Ben en sevdiğim ilave sayfa kitapçıklarını GoodINKpressions, YellowPaperHouse ve BookfellStudio’da buldum. Her birindeTN’izi bullet journal, günlük, ajanda, alışkanlık takibi defteri, eskiz defteri ve arzu ettiğiniz herhangi bir defter haline getirmeniz için yeterli olağanüstü gereçleri bulabilirsiniz.

TN’in en güzel özelliklerinden biri de istediğiniz ürün haline gelmesi ve her daim değişebilmesidir. Kullanma amacınız değiştikçe TN içerisindeki kitapçıkları da değiştirebilirsiniz.

DOĞRUTRAVELER'S NOTEBOOK SEÇMEK

Hangi ölçülerde bir TN almak istediğinize karar verirken, bu ürünü ne için kullanacağınızı, neyinde taşıyacağınızı ve sayfalarında planlarınızı yazmak için ne kadar alana ihtiyaç duyduğunuzu mutlaka gözden geçirin. BazılarıTN’i kompakt boyda severken, bazıları da daha geniş olmasını ister. Bu tamamen kişisel bir zevk meselesi ve işte bu yüzden TN tüm dünyada bu kadar çok seviliyor. Şimdi bu yazının asıl meselesine gelebilirim. TN pratik, sade, şık, yaratıcı ve esnektir. Onu böylesine faydalı araç yapan bu özellikleridir veTN’i alelade bir sistemin ötesine çıkmasının da özel bir nedeni var. TN çok seviliyor ve bunun nedeni hakkında bazı fikirlerim var.

Şimdi Bay Iijima’ya tekrar dönelim.TN’in, “kişinin kendisine ayna tutmasının bir yolu” olduğunu söylemiştir. Hayatınızın bir kaydını tutmanızın güçlendirici bir yanı var. Büyüme çağımda yazılarımla doldurduğum tüm o günlük defterlerini ve beni tanımlayan tüm o anları nasıl yakaladığını düşünüyorum. Duygularımı sayfalara dökerim; ben değişsem ve gelişsem de onlar o sayfalarda kalır. Çok ama çok uzak yerlere ya da günlük yaşantımızda kısa gezintiler yaparken TN bizimle gelir ve biz dünya ile yakın bir bağ kurarken onunla da yakın bir bağ kurmamıza yardım eder. Seyahatlerimize, hayatımıza ve işimize heyecan duygusu kadar. Bay Iijima bir keresinde, “kişinin özü bu sayfalara akar” demişti.TN’in kişilerin ve o yazıları yazdıkları anda oldukları kişinin ufak bir parçasına tutunduğunu düşünmek hoşuma gidiyor.

TRAVELER'S NOTEBOOK HÂLÂ YARARLI MI?

Ne büyük ironidir ki dijital dünya,Traveler’s Notebook hikâyesinde büyük bir rol oynamıştır. TN; Instagram ve IG, dünya çapındaki TN severlerin bu sisteme karşı duydukları tutkuyu ve sistem hakkındaki fikirlerini herkesle paylaştıkları bir platform haline gelmeden dört sene önce hayatımıza girdi. En son baktığımda Instagram’da #travelersnotebook hashtag’iyle paylaşılmış tam 3,6 milyon gönderi vardı. Yılın herhangi bir gününde, günün tamamını bu gönderilere bakarak geçirebilirsiniz. Küçücük bir deri parçası ve lastik bantların ne kadar büyük bir ilham verdiğini görmek muazzam. Sistemin sadeliği, tüm dünyaya yayılan sanatçı ruhlu bir dışavurumu meydana getirdi.

Hepimiz kendi maceramızın kahramanlarıyız. Zaman ayırıp bu yaşadıklarımızıTN’e yazmak, şu anki anın; gördüklerimizin, kokladıklarımızın, duyduklarımızın, tattıklarımızın, deneyimlediklerimizin farkına varmamızı sağlıyor.

Belki deTraveler’s Company, “Her Gününü Bir Macera Gibi Yaşa” sözünü işte bu yüzden sloganı yapmıştır. Üç kişilik bir ekibin parlak buluşu olan bu sade ürün, önemli anları yakalayıp el becerilerimizle sayfaya taşıyarak kullanıcılarının hayatını derinlemesine etkiledi.

Son bir not: Bu blog yazısı için notlarımı, yakın zamanda Angelus Akrilik Deri Boyası (çoğu elişi mağazasında bulabileceğiniz bu ürün,TN’izi kişiselleştirmenin bir başka eğlenceli yolu) ile üzerine şeritler çizdiğim Özel Baskı Mavi Midori TN içinde favorim olan Galen Günlük Not Defteri Kitapçığı’na yazmıştım. Tamamen benim tarzımı yansıtması için Crazy Forest Green Galen Cüzdan kitapçığı ve koyu mavi lastikli “Önce nutkun tutulur, sonra hikâye anlatıcısı olursun” deri etiketini de not defterime eklemek istiyorum. Umarım siz de en az benim kadar kendiTN’izi tasarlamaktan keyif alırsınız.


Subscribe