Hikayemiz

Kıymetli Bir Miras - GALEN 


Galen, İstanbul merkezli bir aile şirketidir. Ne yazık ki şirketin kurucusu Fikret Zeynep , 2019 yılının Temmuz ayında, arkasında pırlanta gibi iki miras bırakarak aramızdan ayrıldı. İlki oğlu Çağan Ali, diğeri ise Galen. 

Kardeşi Yusuf ve eşi Yunus, güzel ve kaliteli el yapımı ürünlerle mirasını ve bağlılığını sevgiyle sürdürüyor. 

BİZİM HİKAYEMİZ

 Türkiye'de yerleşik ancak dünya çapında satış yapan küçük bir işletme olarak, birçok insan Galen Leather'in nasıl ortaya çıktığını bilmek istiyor. Kendimi bir işletme sahibi olarak tanıttığımda, sık sık "Neden bunu yapmaya karar verdiniz?" sorusuyla karşılaşıyorum. 

Ürünlerimizi satın alan kişiler bile fikrin nereden geldiğini ve neden bu şekilde kendi ürün serimizi oluşturmaya karar verdiğimizi öğrenmek istiyor.

galen deri hikayesi

Bu yüzden web sitemize bu hikayeyi yazmaya karar verdim. Yaşam tarzımı, dünyaya bakışımı ve hatta ailemin geçimine katkı sağladığım yolu değiştirmemi gerektiren çok kişisel bir süreçti. Umarım hikayemiz sizin içinde ilham verici olur.

Jeofizik Mühendisliği programından mezun olduktan sonra, reklam ve pazarlama sektöründe on yıl, ürünleri tanıtmak ve her yıl daha yüksek satış rakamları elde etmek için çalıştım. Çağan Ali doğduktan sonra eşim ve ben ona mümkün olan en iyi yaşam koşullarını sunabilmek için çok çalıştık. Hayatımızda her şey yolundaydı ve bundan sonra herhangi bir şeyin değişeceğine inanmak için hiçbir nedenimiz yoktu. Ne yazık ki, gerçeklik varsayımlarımız hakkındaki yanlışları bize kanıtlar. Bizim de 2012'de hayatımız dramatik bir şekilde değişti.

2012 yılının Eylül ayında bana, nadir görülen bir baş boyun kanseri olan Adenoid Kistik Karsinom teşhisi kondu. Doktor tedavi tamamlandıktan sonra sağlığıma kavuşacağımı ama yaklaşık bir yıl konuşamayacağımı söyledi. Bu haber endişe vericiydi. Çok gençtim, yedi aylık küçük bir oğlum vardı. Böyle zor bir tedavi sürecini nasıl başarabilirdim?

fikret zeynep prens

Ne olursa olsun elimden geleni yapmam  gerektiğini biliyordum. Ameliyat ve sonrasında dört aylık bir radyoterapi tedavisinde başladım. Ancak her şey henüz yeni başlamıştı. Doktor uyardığı gibi konuşamadım ve sadece sıvı beslendim. Konuşma yetimi artık kullanamadığım için müşterilerimle konuşamadım ve satış yapamadım. Kariyerim bitti. Bu beni konuşmadan çalışabileceğim yeni bir iş modeli aramaya zorladı.

Deri örnekleri ve eski kilimleri satın alabileceğim bir yer aramaya başladım. Sonunda şansın da yardımıyla, Akdeniz bölgesinde bir tedarikçi buldum. Bu ürünleri bir pazaryerinde kendi markamla pazarlamaya başladım; profesyonel olmayan bir satıcı için mükemmel bir platformdu. Bu şekilde, önceki eğitimimden hatırladığım en sevdiğim değerli bir taşın adını verdiğim; Galen Leather'i kurdum.

Yavaş yavaş işim büyümeye başladı. Müşterilerle e-posta yoluyla iletişim kurabildiğim için konuşamadığım için endişelenmem gerekmiyordu. Yine de, başarılı olmak için işletmenin daha fazla bir şeye ihtiyacı olduğunu biliyordum. Aynı zamanlarda kardeşim Yusuf, İktisat bölümünden yeni mezun olmuştu ve iş arıyordu. Ama geleneksel bir 9-5 işiyle ilgilenmiyordu. Galen için fotoğraflar çekmeye başladı, sattığımız deri ürünler ve kilim yastıklar için en güzel görselleri yarattı.

Sonraki yıl için işimizi yavaş yavaş ilerletmiştik. 2013’ün yılbaşı zamanında, siparişlerde beklenmedik bir artış yaşadık. Düşündüğünüzün aksine, bu yoğun satış bizi çok zor bir duruma soktu çünkü tedarikçimiz talebi karşılayamadı ve devam edip edemeyeceğimiz konusunda şüpheye düştük. Neyse ki, müşterilerimizin siparişlerini göndermenin ve mutlu etmenin bir yolunu  bulduk. Bir gün kocam bizden, Moleskine defteri ve iPad'i için deri bir kılıf talep edene kadar işimiz düzenli devam ediyordu. Bunu kılıfı tedarikçimizden istediğimde bize yardım edemedi, artık bazı değişiklikler yapmamız gerektiğini biliyordum.

galen deri hikayesi

Yusuf ve ben kendi deri atölyemizi kurarak ürünlerimizi üretmeye karar verdik. Deri işçiliğini, öğrenmek için bölgedeki en iyi ustalardan ve Youtube’dan yardım aldık. Kocamın hayalindeki ürüne ulaşmak için bir çok deneme yaptık sonunda onu memnun etmeyi başardık. Başardığımız için kendimle gurur duydum, giderek daha fazla şey yaratmaya devam ettim. Yusuf ve ben, teknoloji aksesuarları ve özel deri ürünler üretebildik. Lazerle kesilen deri, elle dikildi ve her şey böyle başladı.

galen deri hikayesi

Galen’nin ilk atölyesi: İstanbul 2015

 

 2015'te daha büyük adımlar atmaya karar verdik; kendi online mağazamızı açmak! Ürünlerimizi dünyanın bir çok ülkesine gönderebilmek için UPS ve FedEx’in de içinde olduğu nakliye şirketleri ile ortaklık anlaşmaları oluşturduk.

Bugün sağlıklıyım ve normal yaşama dönebildim. Tekrar konuşabiliyorum. Ailem geçimini Galen’le sürdürüyor. Yaşamımın her anı için minnettarım.  Müşterilerimizin ilgisini çekecek yeni deri ürünler tasarlamayı, üretim denemelerini ve daha iyisini aramayı hiç bırakmadım.

Müşterilerimize yüksek kaliteli ve güzel ürünler sunmaya devam ediyoruz. Tüm ürünlerimiz el yapımı olduğu için herbiri benzersizdir, yani her ürün müşterilerimizin ailelerine ve arkadaşlarına gösterebileceği yaratıcı bir sanat eseridir. Güzel ürünlerimiz gururumuz ve sevincimizdir ve yeni bir şey yarattığımızda, onların da onları sevmeye geleceğini bilmek için kalplerimizi ısıtır.

Eşim Yunus, oğlum Çağan, Galen'in her şeyi kardeşim Yusuf'a ve bu yolda bizi destekleyen herkese teşekkür etmek istiyorum. Aile işletmemizi destekleyen müşterilerimize de sonsuz teşekkürler.

Hikayemi okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

2016
İstanbul
Zeynep ve Yusuf

         

  Fikret Zeynep, ilerleyen hastalığı sonucu 24 Haziran 2019'da uyutulmuş ve 3 Temmuz 2019'da aramızdan ayrılmıştır. 

  Zeynep'in veda etmeden önceki son sözleri ; Hastayken bile, çok mutlu bir hayat yaşadım. Bir nefesin kıymetini bilircesine. Vakur ve neşeli bir hayata, huzurlu bir son biçilmişti. Belirli bir vadede yaşamak, her anımı çok değerli kıldı. Bu dönemde beni mutlu eden insanların dünyasına girdim. Kısa hayatıma pek çok şey kattım. Çok okudum, çok yazdım. Kağıt, kalem ve kitaplar benim en yakın arkadaşım oldu. Galen, en büyük terapim. Hayatıma dokunan herkese minnettarım.

  Huzurlu bir sonsuzluğa gidiyorum. Çağan ve Galen, size mirasım.
  Yelkovan kuşlarını görürseniz, beni hatırlayın ...
  Yunus E. Perens (Zeynep'in eşi)

  galen fikret zeynepFikret Zeynep ve oğlu Çağan Ali

   

  Bizi Instagram'da @galenleather olarak bulabilirsiniz

  Herhangi bir sorunuz varsa veya lütfen bu iletişim formunu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin .

  Mağazamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz!

   E-POSTA LİSTEMİZE ÜYE OLUN