Hikayemiz

Kıymetli Bir Miras - GALEN 


Galen, İstanbul merkezli bir aile şirketidir. Ne yazık ki şirketin ilk kurucusu Fikret Zeynep Temmuz 2019'da hayata gözlerini yumdu, bize bir miras bırakarak. Kardeşi Yusuf ve eşi Yunus, güzel ve kaliteli el yapımı ürünlere mirasını ve bağlılığını sevgiyle sürdürüyor. 

“Dijitalleşen hayatınızı, analog araçlarla yavaşlatmak.” evet tamda mottosu bu markanın. Kırtasiye ve kalem dünyası için deri ürünler ve yazım aksesuarları üreten Galen, tesadüfler sonucu ortaya çıkan, hikayesi olan bir marka.

Galen 2012 yılında İstanbul'da Fikret Zeynep Perens tarafından, deri ürünler tasarlamak ve üretmek üzere kuruldu. Galen, Jeofizik Mühendisi olan, Fikret Zeynep’in en sevdiği doğal taşın adıdır ve ayrıca Bergama'da doğmuş olan ünlü filozof Claudius Galenus'un (bugünkü Bergama Türkiye - derinin ünlü şehri) adıdır.

Geçirdiği kronik bir hastalık sonucu uzun süre konuşamayacak olan Fikret Zeynep, internet üzerinden mail yoluyla iletişim kurarak yurtdışına deri ürünler satmaya başladı.Bu yolcululuk mütevazi bir hobi olarak başladı, küçük deri ürünler yapıldı. Sonraki zamanlarda işe kardeşi Yusuf dahil oldu.

Kırtasiye, dolmakalem, deri ve ahşap tutukunu olan Galen ekibi, bu tutkuyu gelişen bir işe dönüştürdüğü için çok şanslıydı. Deriden sonra, pirinç ve ahşap gibi tüm doğal malzemelerle çalışmaya başladı Galen. Bu doğal malzemelerin zamanla görkemli bir şekilde yaşlandıklarını, sadece yaşadıkça daha da güzelleşmelerini görmek müthişti.

Zaman içinde Kırtasiye ve kalem dünyasında sevilen bir marka olan Galen bugün tüm Dünya’da 130 ülkede kullanılmaktadır. www.galenleather.com web sitesi şirketimizin uluslararası web sitesidir.

Fikret Zeynep , 2019 yılının Temmuz ayında, arkasında pırlanta gibi iki miras bırakarak aramızdan ayrıldı. İlki Galen , diğeri ise oğlu Çağan Ali olacaktı.

Zeynep'in 2016'da yazdığı Galen'in hikayesini aşağıda okuyabilirsiniz.

BİZİM HİKAYEMİZ

 Türkiye'de yerleşik ancak dünya çapında nakliye yapan küçük bir işletme olarak, birçok insan Galen Leather'in nasıl ortaya çıktığını bilmek istiyor. Kendimi bir işletme sahibi olarak tanıttığımda, sık sık "Neden bunu yapmaya karar verdiniz?"

Ürünlerimizi satın alan kişiler bile fikrin nereden geldiğini ve neden bu şekilde kendi ürün serimizi oluşturmaya karar verdiğimizi öğrenmek istiyor.

galen deri hikayesi

Bu yüzden hikayemi paylaşmak için bu alanı web sitemizde oluşturmaya karar verdim. Yaşam tarzımı, çevremdeki dünyaya bakışımı ve hatta aileme sağlayabildiğim yolu değiştirmemi gerektiren çok kişisel bir şeydi. İnanılmaz bir hikaye olduğuna inanıyorum ve umarım başkaları, zihninizi gerçekten bir vizyona ayarladığınızda başarabileceğiniz şeylerden ilham alacaktır.

Jeofizik Mühendisliği programından mezun olarak, reklam ve satışta on yıl geçirdim, ürünleri tanıtmak ve her yıl daha yüksek satış rakamları elde etmek için halkla birlikte çalıştım. Kocam ve ben son zamanlarda küçük bir çocuk vardı ve biz ona mümkün olan en iyi yaşam sağlamak için çok çalıştık. Hayatımızla ilgili her şey gayet normal görünüyordu ve bununla ilgili herhangi bir şeyin değişeceğine inanmak için hiçbir nedenimiz yoktu. Ne yazık ki, gerçeklik varsayımlarımız hakkında bize yanlış kanıtlar. 2012'de hayatımız dramatik bir şekilde değişti ve bir şekilde hayal bile edemezdik.

2012 yılının Eylül ayında, nadir görülen bir baş boyun kanseri olan Adenoid Kistik Karsinom teşhisi kondu. Doktor bana tedavi tamamlandıktan sonra iyi olacağımı ama yaklaşık bir yıl konuşamayacağımı söyledi. Bildiri endişe vericiydi. Hala gençtim. Dört yaşında küçük bir oğlum vardı. Böyle korkunç bir olay zincirinden nasıl geçebilirim?

fikret zeynep prensYine de, ne gerekiyorsa yapmam gerektiğini biliyordum ve bu yüzden kendimi tedavilere ittim. Dört aylık ağrılı bir ameliyat ve radyoterapiydi. Ancak sorunlar henüz yeni başlamıştı. Doktor uyardığı gibi konuşamadım ve sadece sıvı içmekle kısıtlandım. Konuşma yeteneği olmadan artık müşterilerle konuşamadım ve satış yapamadım. Kariyerim bitti. Bu beni konuşmadan çalışmama izin verecek yeni bir iş modeli aramaya zorladı.

Deri örnekleri ve eski kilimleri satın alabileceğim bir işçiyi aramaya başladım. Sonunda şans içinde, Türkiye'nin güney tarafında bir tane buldum. Bu parçaları ülke çapında bir perakende web sitesinde kendime bir isim yapmak için kullandım; profesyonel olmayan bir satıcı için mükemmel bir platform. Bu şekilde, önceki eğitimimden hatırladığım değerli bir taşın adını taşıyan şirketim Galen Leather'i oluşturabildim.

Yavaş yavaş işim büyümeye başladı. Müşterilerle e-posta yoluyla iletişim kurabildiğim için konuşamadığım için endişelenmem gerekmiyordu. Yine de, başarılı olmak için işletmenin daha fazla bir şeye ihtiyacı olduğunu biliyordum.

Aynı zamanda kardeşim Yusuf, bir İktisat programından yeni mezun olmuş ve bir iş aramıştı. Ama o da geleneksel bir 9-5 işiyle ilgilenmiyordu. Bu yüzden benim için fotoğraf çekmeye başladı, sattığımız deri ürünleri ve yastıkları görüntülemek için en güzel görüntüleri yarattı.

Gelecek yıl için işimizi yavaşça arttırabildik. 2013 Noel sezonunda, siparişlerde beklenmedik bir artış yaşadık. Düşündüğünüzün aksine, bu aslında tüm şirketimizi sona erdirmekle tehdit etti. Tedarikçimiz talebi karşılayamadı ve devam edip edemeyeceğimizden emin değildik. Neyse ki, müşterilerimizi çekmeyi ve mutlu etmeyi başardık. Bunu takiben, kocam Moleskine dizüstü bilgisayarı ve iPad'i için bir deri günlüğü talep edene kadar işimiz normal bir görünüme döndü. Bunu tedarikçimizden istediğimde yardım etmekle ilgilenmiyordu ve bazı değişiklikler yapmamız gerektiğini biliyordum.

galen deri hikayesi

Yusuf ve ben kendi deri ürünlerimizi üretmeye karar verdik. Deri işçiliği, bölgedeki en iyi deri ustalarından bazılarının yanı sıra YouTube videolarını öğrenmek için dersler almaya başladık. Kocam tam olarak ne aradığını oluşturmak için birkaç deneme aldı ama sonunda, onun memnuniyeti için çok başardı. Doğal olarak, ben de çok kendinden geçmiş oldu! Başardıklarımız için kendimle gurur duydum, giderek daha fazla şey yaratmaya devam ettim. Yusuf ve ben teknoloji aksesuarları ve diğer özel ürünler üretebildik. Her şey lazerle kesildi ve elle dikildi. İş başladı.

galen deri hikayesi

Galen ilk atölyesi İstanbul 2015

Ancak 2015'te daha da büyük değişiklikler yapmaya karar verdik; kendi mağazamız altında online mağazayı yeniden başlatmak. Ayrıca, ürünlerimizi dünya çapında göndermemizi sağlayacak UPS ve FedEx dahil nakliye şirketleri ile ortaklık anlaşmaları oluşturduk. Bu, yeni şeyler yaratmaya odaklanmamızı sağladı.

Bugün sağlıklıyım ve normal yaşama dönebildim. Tekrar konuşabilirim ve kocam, dört yaşındaki oğlumuz Çağan ve ben bu şirketin gelirinden kurtulabiliyoruz. Her gün bu yaşam için minnettarım ve müşterilerimizin ilgisini çekecek yeni deri ürünleri yaratmanın yollarını denemeyi ve aramayı hiç bırakmadım.

Müşterilerimize yüksek kaliteli ve güzel ürünler sunmaya devam ediyoruz. Tüm ürünler el yapımı olduğu için kendi aralarında benzersizdir, yani her ürün müşterilerimizin ailelerine ve arkadaşlarına gösterebileceği yaratıcı bir sanat eseridir. Güzel ürünlerimiz gururumuz ve sevincimizdir ve yeni bir şey yarattığımızda, onların da onları sevmeye geleceğini bilmek için kalplerimizi ısıtır.

Kocam Yunus, oğlum Çağan ve ailemize ve bu yeni macerada bizi destekleyen arkadaşlarımıza kişisel teşekkür etmek istiyorum. Ve küçük işletme ve el yapımı ürünleri destekleyen müşterilere sonsuz bir teşekkür.

Hikayemi okumak için zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

2016
İstanbul
Zeynep ve Yusuf

         

 

Galen Manifestosu

Fikret Zeynep tesadüfler eseri kurduğu, büyüttüğü, göz bebeği Galen'i bizlere emanet ederken, geride miras olarak bir şirket manifestosu bıraktı.

 • İnsani değerler, her şeyin üzerindedir. Ticari etiğin kuralları da, binlerce yıldır değişmemiştir. Her daim bunlara sadık kalacağız.
 • Galen, parlaklığını kaybetmeyen bir taştır. Acılar, yangınlar, mutluluklar, başarılar hepsi sayfalarında yer almıştır. İleride de yer alması muhtemeldir. Ne dipte, ne de zirvede sebatımızı ve mütevaziliğimizi kaybetmeyeceğiz.
 • Üretmediğimiz hiçbir ürün, hizmet, tasarım bizi temsil etmez. İstisnasız üreteceğiz. İçinde olacağız.
 • Şeffaf olacağız, mükemmeli de , kusura da anlatacağız, ticari sınırlar çerçevesinde.
 • Müşteri her zaman haklı değildir, gerçekten haklı olduğunda ise, tüm gayretimizi adayacağız.
 • Bizler amatör kalacağız, bizi bugüne getiren bu amatör ruhumuzu koruyacağız. Profesyonellik verdiğimiz hizmette, üründe kalmalıdır.
 • Galen tüketicinin ürünle ilk karşılaşmasından itibaren kusursuz bir deneyim sunmalıdır. Bu sunulan ürün kadar önemlidir. Alışverişi, nakliyesi, ambalajı, kalitesi, hikayesi ve yıllarca kullanılıp anlatılacak ürünleriyle.
 • Galen, ürettiği ürünleri doğrudan tüketici ile buluşturan ticari bir firmadır ve öyle kalmalıdır. Tüketiciyi ve talepleri hızlıca anlayıp cevap verebilmenin yegane yolu budur.
 • İşbirlikleri, ortak çalışmalara her daim açık olacağız. Rakiplerimizle bile. 
 • Aldığımız her hizmette, işini en iyi yapanla, en iyi bilenle ilerlemeliyiz. Maliyeti yüksek dahi olsa. 
 • Galen, kurduğu maddi ilişki sebebiyle müşterileriyle aile olamaz, ancak komünite ruhunu korumalı, onları dinlemeli, dahil olmalı ve serüvenimize dahil etmelidir.
 • Galen'e iyi bakın, o benim en büyük dermanım, yoldaşım. Farklı coğrafyalardan binlerce canı tanıdım, hiç ummadığım , hiç bilmediğim. Yelkovan kuşları, ahh, onları görürseniz beni hatırlayın, şiirler de bile olsa..

Hoşçakalın.
Fikret Zeynep
24.06.2019 

 

Bizi Instagram'da @galenleather olarak bulabilirsiniz

Herhangi bir sorunuz varsa veya lütfen bu iletişim formunu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin .

Mağazamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz!

  Subscribe