Ekim 09, 2020

Terim İngilizce Açıklama
Reçine (diğer adıyla Akrilik) Acrylic (aka Resin) Dolma kalem yapımında kullanılan yaygın bir malzemedir. Dayanıklılı ve hafiftir, mürekkebe , suya, lekelenmeye karşı dirençlidir. Temelde plastiktir.
Aerometric Aerometric  Metal bir kartuşun içinde lastik bir mürekkep rezervuarı kullanan bir tür doldurma mekanizması; lastik kısım sıkılarak doldurulur. Vintage kalemlerde daha yaygındır.
Hava Kanalları Air Channels  Damak üzerinde yer alan yarıklar, damaktan mürekkep çekilmesine yardımcı olur
Arşiv Mürekkebi Archival  Solmaya dayanıklı dolma kalem mürekkebi, orijinal görünümünü uzun yıllar korur.
Bebek Poposu Sendromu Baby's Bottom  Bir ucun top kısmı, iki yanağın birleştiği yerde çok yuvarlak olduğunda, mürekkebin kağıda çekilmesi için gereken kılcal hareket önlenmiş olur. Uç kusursuz bir yazım deneyimi sunmasına rağmen, bu semptomu olan uçların tipik olarak atlama problemleri olacaktır.
Denge Balance  Kalemin ağırlığının, kalemi elde tutarken uç ve arka kısmın ne oranda eşit olarak dağıtıldığını ifade eder ve kalemi tutan kişiye göre değişir.
Tükenmez Kalem Ballpoint  Muhtemelen hergün gördüğümüz kalem türü. Ucu döndüren (bir topla) kağıdı döndüren ve topu kalemden çeken gres veya macun mürekkebi olan bir kalem. Bu kalemler ilk 1950'lerde ortaya çıktı ve dolma kaleminin düşüşünü başlatan yıkıcı bir gelişme olmuştur. Pratik ve ucuz bir yazım aracı olmasına rağmen olmasına rağmen, düzensiz mürekkep akışı ve yazı azmak için gerekli yüksek miktarda baskı gerektirm(dolma kaleme göre) nedeniyle idealden daha az yazma deneyimi sağlarlar.
Bant (Orta Bant) Band (Centerband)  Dekoratif amaçlar için veya kalem kapak dişlerine takviye sağlamak için genellikle kalem kapağının tabanının yakınına yerleştirilen metal dekoratif halka.
Barel Barrel  Mürekkep haznesini barındıran kalemin kapak haricindeki, ana gövdesinin uzun kısmı.
Biocide Biocide  Dolma kalem mürekkebinde küf ve diğer biyolojik oluşumların büyümesini önlemek için kullanılan kimyasallar.
Lastik Kese (Sac) Bladder (Sac) Levyeli ve Aerometric dolum sistemlerinde kullanılan mürekkebi tutan lastik kese.Özellikle vintage kalemlerde bulununan l gibi çeşitli kalem doldurma mekanizmalarına yerleştiren lastik kese.
Kanama Bleeding or Bleedthrough Mürekkebin arka sayfaya “kanaması”dır. Mürekkebin rengi noktasal olarak kağıdın arkasına geçer. Bu da yine hem kağıdın, hem mürekkebin özelliklerinden biridir.Bu, mürekkep veya kağıda göre değişebilir, ancak genellikle çok emici olan bir kağıt belirtisidir. Gösteri veya gölgelenmeden daha aşırıdır.
Kör Başlık Blind Cap  Kalemin doldurma mekanizmasını kapsayan çıkarılabilir kapak.
Mürekkep Kurutucu Blotter  Genellikle ahşap veya metalden yapılan bu mürekkep kurutucuların, oval olan alt kısmında değiştirilebilir bir kurutma kağıdı bulunur. Şık bir msasüstü aksesuarıdır. Günümüzde kullanımı yagın değildir.
Kurutma kâğıdı Blotting Paper Sayfa yazıldıktan sonra, mürekkebin etrafa bulaşmasını önlemek için fazladan mürekkebi kurutmak için kullanılan özel emici bir kağıttır. (J.Herbin gibi ve Montblanc kurutma kağıtları mevcuttur.).
Mavi - Siyah Blue - Black Koyu mavi mürekkep için ortak bir atama olsa da, sadece koyu mavi, lacivert veya gece yarısı mürekkebi dışında mavi-siyah beyan etmenin kesin bir yolu yoktur. Orijinal terim, mürekkebin mavi bir renk olarak başladığı ve zamanla donuk siyah bir renge dönüştüğü demir safra veya benzer mürekkeplerden gelir.
Gövde Body  Kalemin ana kısmı (kapaksız kısım), genellikle namlu olarak da adlandırılır.
Kaplama Atması Brassing  Dolmakalem tezniyatlarında (klips, bant, trim) altın ya da gümüş kaplama yıprandığında, alttaki metalin (genellikle pirinç) açığa çıkması. Yeniden kaplama yapılarak düzeltilebilir.
Havalandırma Deliği Breather Hole  Uçta, uç yarığının ucunda, havanın mürekkep akışına yardımcı olmasını sağlayan, havalandırma deliği olarak da adlandırılan bir delik.
Havalandırma Tüpü Breather Tube  Noodler'ın Ahab Flex Pen gibi belirli kalem türlerini doldurmaya yardımcı olmak için kullanılan küçük bir tüp.
Bulb Dolum Sistemi Bulb Filler  Büyük bir rezervuarın sonunda küçük bir lastik kesesi kullanan ve keseyi sıkarak dolduran basit bir doldurma mekanizması.
Bebek Burun Aspiratörü Bulb Syringe Evet, yanlış duymadınız, bebek burun temizleyicisi olarak kullanılan bu pompa dolmakalemler için bir mucize. temizlik sırasında kartuş / dönüştürücü dolma kalemlerini temizlemeye yardımcı olmak için kullanılan kullanışlı bir araç
Bulletproof Bulletproof  Özellikle dolandırıcılığa dayanıklı olan ve suya, UV ışınlarına, ağartıcıya, fırın temizleyicilerine vb.
Fışkırma Burping  Kalemin kavrama kısmından büyük bir damlama veya damla halinde mürekkep çıktığı bir belirti (özellikle damlalık dolgulu kalemler ile). Bu genellikle kalemin içi ile çevredeki ortam arasında, değişen basınçlı bir uçakta veya ısının düşük olduğu mürekkepte (çoğunlukla hava) düşük olan büyük bir hazneye sahip bir kalemde olduğu gibi bir basınç farkından kaynaklanır. yazarken eliniz kalemdeki basıncı artırabilir.
Buton Dolum Sistemi Button Filler  Eski kalemlerde daha yaygın olan bir düğmeye basarak çalışan bir dolum mekanizması.
CA (siyanoakrilat) CA (cyanoacrylate)  Superglue, temel olarak.
Kaligrafi Calligraphy  Fantezi yazı, genellikle daldırma kalemleri ile yapılır, ancak italik uçlarla taklit edilebilir.
Kaligrafi Kalemleri Calligraphy Pens Hemen hemen her zaman italik uç dolma kalemleri tanımlamak için kullanılır, genellikle daha düşük fiyat aralığındadır ve el yazısını kaligrafi gibi göstermek isteyen yazarları cezbetmek için setler halinde satılır. Gerçek kaligrafi kalemleri tipik olarak dolma kalemler gibi yem kullanmayan daldırma kalemlerdir.
Kalem Kapağı Cap  Kalemin ucunu örten ve kalem gövdesine yapışan kısmı.
Kılcal etki Capillary Action  Bir sıvının yerçekimi gibi dış kuvvetler olmadan dar alanlarda akma yeteneği. Dolmakalemin nasıl çalıştığının temeli budur.
Kartuş Cartridge  Dolma kalem mürekkebi tutan küçük, kapalı bir plastik rezervuar. Birçok kalem markası kendi özel stilini kullanır, ancak birçok kalem üreticisinin aynı tür kartuşu kullandığı Standart Uluslararası adlı ortak bir stil vardır. Kartuşların yararı kolaylıktır, ancak şişelenmiş kalem mürekkebi kadar ekonomik değildir ve renk aralığı genellikle inanılmaz derecede sınırlıdır
Kartuş / Konvertör (C / C) Cartridge/Converter (C/C)  Kartuşu da kabul eden bir kaleme uyan küçük bir doldurma mekanizması (genellikle vida pistonlu tip). Bu, sınırlı tescilli mürekkep kartuşlarına güvenmek yerine herhangi bir markanın şişelenmiş mürekkebini kullanmanızı sağlar.
Klips Clip  Metal doohickey genellikle kaleminizi gömlek cebinizde tutan kapağa tutturulur ve ayrıca masanızı yuvarlayarak ve ilk önce yere inişini engeller (neden HER ZAMAN ucu aşağı düşer?).
Dönüştürmek Conversion  Kalemi bir şekilde değiştirirken, alternatif bir doldurma yöntemi sağlayın. En yaygın uygulama, mürekkep kartuşları yerine bir kalemde şişelenmiş mürekkebi kullanmak için veya bir kalemin tüm gövdesini mürekkeple doldurmak için bir 'kartuş dönüştürücü' kullanmaktır (bu damlalık yöntemidir).
Dönüştürücü Converter  Kartuş şeklindeki bir rezervuar, bir kartuş aksi takdirde tek seçeneğiniz olduğunda şişelenmiş kalem mürekkebi kullanmanızı sağlar. Bu seçeneğe sahip kalemler genellikle kartuş / dönüştürücü veya C / C olarak adlandırılır.
Aşınma Corrosion  Kalemin metal kısımları kimyasal maruziyet veya oksidasyon nedeniyle paslanır veya kimyasal olarak parçalanır.
çatlak Crack  Kalem malzemeniz (genellikle plastik) parçalandığında. Bu genellikle, aşırı kuvvet (kaleminizi sert bir yüzeye düşürmek gibi) veya belirli parçaların aşırı sıkılması nedeniyle bir şekilde stresden kaynaklanır.
Net (İtalik) Crisp (Italic)  Çapraz uçtan aşağıya doğru çok farklı bir çizgi varyasyonu vermek için ucu düz, çok keskin kenarları olan bir uçlu zemin. Bu uçlar yavaş yazmanızı ve kalemi çok belirli bir açıda tutmanızı gerektirir, aksi takdirde ucun keskin kenarları kağıdı yırtır.
El Yazısı (İtalik) Cursive (Italic)  Uç düz, ancak biraz daha yuvarlak kenarlı olacak şekilde uç ucu. Bu, keskin bir italik yazıya göre daha akıcı ve daha affedici bir yazı deneyimi için biraz satır farklılığını feda eder. Bu uca bazen 'saplama' denir, ancak bir saplama tipik olarak el yazısı italikinden daha yuvarlaktır.
gösterici Demonstrator  Şeffaf kalem, başlangıçta satıcıların kalem parçalarının iç işleyişini göstermek için distribütörlere ve perakendecilere göstermeleri için geliştirilmiştir. Şimdi, birçok marka arasında benimsenen ortak bir estetik tasarım. İtiraz, kaleminizi ayırmak zorunda kalmadan mürekkep seviyesini açıkça görebilmenizdir.
Batırma kalemi Dip Pen  Dahili mürekkep haznesi olmayan bir yazı aracı, bunun yerine ucunu yazmaya devam edebilmek için her birkaç kelimede bir mürekkeple batırılmış olmalıdır. Daldırma kalemler genellikle dolma kalem mürekkebinden daha kalın (genellikle gomalak bazlı) mürekkep kullanır.
Daldırma Testi Dip Test  Dolma kaleminizde belirli bir mürekkep renginin nasıl görüneceğine dair bir fikir edinmek istediğinizde, ancak mürekkebi sonuna kadar çizmek istemezsiniz (böylece tam bir temizlik yapmanız gerekir) ucu mürekkebin içine daldırın ve kaleme mürekkep çizmeden onunla yazın.
Çizim Mürekkebi (Hindistan Mürekkebi) Drawing Ink (India Ink)  Su ve gomalak gibi bir bağlayıcı ajan ile birleştirilen ince bir kurumdan oluşan mürekkep. Bu mürekkep dolma kalem mürekkebinden daha dayanıklı ve kalıcıdır, ancak sadece daldırma kalemleriyle kullanılmak üzere ayrılmalıdır.
Kuru Dry  Mürekkep bir kalemden çok serbest veya çok akmıyorsa. Bu, bir kalemin veya mürekkebin bir özelliği olabilir, ancak her ikisi de kalemden çıkan sınırlı miktarda mürekkebin aynı sonucuna işaret eder.
Ebonit Ebonite  Genelde eski (ve bazı modern) kalemlerde yaygın olarak kullanılan sert kauçuk bir malzeme.
sonsuz Eternal  Uzun süre UV ışınlarına maruz kalmaya ve solmaya karşı dirençli bir dolma kalem mürekkebinin özelliklerini tanımlamak için Noodler's Ink tarafından kullanılan bir terim.
Damlalık Eyedropper  Herhangi bir markaya özgü olmayan, kalemin tüm gövdesinin mürekkep için bir rezervuar olarak kullanıldığı bir tür doldurma yöntemi.
Damlalık Dönüşümü Eyedropper Conversion  Kalemin tüm gövdesi bir mürekkep haznesi olarak kullanılabilmesi için mevcut bir dolum mekanizmasına sahip bir dolma kalemi (kartuş / dönüştürücü, piston veya aerometrik gibi) değiştirme işlemi.
Kırçıllanma Feathering  Dolma kalem mürekkebinin emici kağıda ne zaman battığını açıklamak için kullanılan bir terim, çizilmiş çizgiden dallanan damarlı bir desenle sonuçlanır. Ayrıca 'yayılma' olarak da adlandırılabilir.
Damak Feed  Uçun arkasına sarılan ve rezervuardan uca mürekkep iletimi için bir araç görevi gören plastik veya ebonit (genellikle siyah) parçası.
Damak Kanalı Feed Channel Beslemede, ucun arkasına sarılan ve mürekkebin beslemeden geçmesi için bir yol sağlayan çok ince bir yarık. Mürekkep akışı için gerekli kılcal hareketi sağlamaya yardımcı olan şey budur.
geri bildirim Feedback  Bir yazma deneyimi sırasında algılanan 'ısırık' veya direnç miktarı. Bu, bir dolma kalem ucunun düzgünlüğü ile kullanılan kağıdın düzgünlüğü arasındaki ilişkinin bir sonucudur. Ayrıca yaygın olarak 'diş' olarak da adlandırılır.
Ferrogallic (Demir Safra) Mürekkebi Ferrogallic (Iron Gall) Ink  Demir tuzları ve tanik asitlerden yapılan mürekkep. Oldukça kalıcı ve su geçirmez olmasına rağmen, bu mürekkepler genellikle metal kalem parçalarında (özellikle uçta) kimyasal korozyona neden olduğu bilinir ve az veya daha az değerli kalemlerle kullanılmalıdır. Modern demir safra formülasyonları geçmişin mürekkepleri kadar zararlı değildir, ancak mürekkebin bir haftadan fazla bir süre kalemde bırakılmaması gibi ekstra önlemler şiddetle tavsiye edilir.
filigran Filigree  altındaki kalemin malzemesini gösteren açıklıklara sahip dekoratif (genellikle değerli) bir metal kaplama.
Esnek Flex  Bir dolma kalem ucunun dişlerinin değişen yazma basıncı altında yayılma kabiliyeti, çizilen çizginin genişliğinin değişmesine neden olur. Süper havalı.
Su baskını Flooding  Mürekkebi, hazneden kasıtlı olarak iterek beslemeye doğru zorlamak.
Akış Flow  Kalemin mürekkeple hareketi. Genellikle, mürekkebin kalemden ne kadar serbestçe çıkmaya istekli olduğuna bağlı olarak 'ıslak' veya 'kuru' olarak tanımlanır.
fluoresan Fluorescing  Mürekkep siyah ışığın altında parladığında.
Donmaya Dayanıklı Freeze Resistant  Aşırı düşük sıcaklıklarda donmaya dayanacak şekilde formüle edilen mürekkep.
Fransız Çizgili Kağıdı French - Ruled Paper (Séyès) Çizgili Kağıt (Séyès) - Fransa'da standart 'okul' kağıdı, el yazısı yazıya rehberlik ve yapı sağlamak için 2mm yatay çizgilerle ayrılmış 8mm x 8mm ızgaradır.
Jel Kalem Gel Pen  İçinde jel bazlı mürekkep bulunan tek kullanımlık kartuş tipi kalem (Pilot G2 gibi).
Hayalet Ghosting  Mürekkep kağıda girmeden kağıdın diğer yüzüne ne yazdığını görebildiğinizde. Bu, mürekkebin aslında diğer tarafa daldığı kanama ile karıştırılmamalıdır. Bu, gösteri veya yankı olarak da bilinir.
Divit - Cam Kalem Glass Pen  Mürekkebin içine daldırılması ve mürekkebin kağıdın ucundaki bir dizi bükülmüş flüt yoluyla dağıtılmasını sağlayan bir yazı aracı .... ve bu cam, duh.
Altın Gold  Bunun ne olduğunu biliyor musun. Tipik olarak daha pahalı kalemlerde uçlar için veya dolma kalem donanımında dekorasyon için kaplama olarak kullanılır.
Kavrama bölümü Grip section  Kalemin ucunun oturduğu yere, bazen sadece 'bölüm' denilen kısmı.
GSM GSM  (aka 'g' veya gm ^ 2) metrekare başına gram, bir kağıdın ağırlığının ölçümü. Bu tanımlama bir kağıdın kalınlığına atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, aynı GSM'ye sahip tüm kağıtlar aynı kalınlıkta olmayabilir, çünkü kağıdın malzemesi ve kullanılan boyutlandırma gibi ağırlığını etkileyen başka faktörler de vardır. Genel olarak konuşursak, dolma kalemlerle iyi performans için 80g veya daha yüksek kağıtlar kullanmak en iyisidir (tabii ki her zaman istisnalar vardır).
hale Halo  Vurgulama etkisi sağlamak için boya bileşenlerinin kasıtlı olarak ayrıldığı bir mürekkep özelliği.
Tezyinat Hardware  Bir kalem üzerindeki metal süslemeler, genellikle klips, finial ve merkez banda işaret eder. 'Trim' olarak da bilinir.
İşaretleyici Highlighter  Yazılı veya basılmış mürekkebin üzerine vurgu yapmak için tasarlanmış dolma kalem mürekkepleri.
Başlık (ed) Uç Hood(ed) Nib  Bir ucun üstünden geçen ve ona dokunma ve parmaklarınıza mürekkep bulaşma olasılığını azaltmak için bir kaplama. Parker 51 tarafından ünlendi.
Hint mürekkebi India Ink  Su ve gomalak gibi bir bağlayıcı ajan ile birleştirilen ince bir kurumdan oluşan mürekkep. Bu mürekkep dolma kalem mürekkebinden daha dayanıklı ve kalıcıdır, ancak sadece daldırma kalemleriyle kullanılmak üzere ayrılmalıdır.
Mürekkep Ink  Bir dolma kalem içine koyduğunuz sıvı madde, kağıt ağırlığından veya bir mücevher parçasından daha fazlasını kullanabilmek için.
Mürekkep Şırıngası Ink Syringe  Mürekkep kartuşlarını doldurmak veya bir şişedeki son mürekkebi boşaltmak için kullanılan bir derialtı iğnesi (ideal olarak künt uçlu).
Mürekkep Penceresi Ink Window  mürekkep seviyenizin ne zaman azaldığını görmenizi sağlayan bir kalemin yarı saydam bölümü.
masaya gömülü hokka Inkwell  Genellikle camdan yapılmış sıvı mürekkebi muhafaza etmek için kullanılan bir saklama kabı.
Ekle Insert Mürekkep seviyesi düştüğünde dolmakalemi doldurmanıza yardımcı olmak için bir şişe mürekkebin içine oturan koni biçimli bir rezervuar.
Görünmez Invisible  Dolma kalem mürekkebi, açık ve çıplak gözle kağıt üzerinde neredeyse görünmezdir. Bu mürekkepler daha sonra belirli aydınlatma koşulları gibi diğer araçlar kullanılarak görüntülenebilir.
İridyum Iridium  Dolma kalem uçlarına malzeme devirmek için kullanılan çok dayanıklı bir metal (genellikle bir çeşit alaşım).
İridyum Noktası Almanya (IPG) Iridium Point Germany (IPG)  Bazı üreticilerin uçlarında bir işaret görüntülenir. İridyum, ucun ucunda topu oluşturmak için kullanılan dayanıklı metal anlamına gelir ve Alman yönü çeşitli şeyler anlamına gelebilir. Bu, uçun Almanya'da yapıldığı anlamına gelmez, ancak sadece (en azından) nokta için kullanılan devrilme malzemesinin Almanya'dan geldiği anlamına gelir. Bu oldukça kafa karıştırıcı ve bazı uçların gerçekte nereden geldiği hakkında bir gizem yaratıyor. Edison Pen Company'den Brian Gray'in IPG Nib hakkında harika bir makalesi var.
Demir Safra Iron Gall  Demir tuzları ve tanik asitlerden yapılan mürekkep. Oldukça kalıcı ve su geçirmez olmasına rağmen, bu mürekkepler genellikle metal kalem parçalarında (özellikle uçta) kimyasal korozyona neden olduğu bilinir ve az veya daha az değerli kalemlerle kullanılmalıdır. Modern demir safra formülasyonları geçmişin mürekkepleri kadar zararlı değildir, ancak mürekkebin bir haftadan fazla bir süre kalemde bırakılmaması gibi ekstra önlemler şiddetle tavsiye edilir.
İtalik (Uç) Italic (Nib)  Çapraz vuruştan aşağı inmeye geçtiğinizde yazarken, ucun ucunun düzleştirildiği bir tür taşlama.
lake Lacquer  Kalemin yüzeyine koruma ve dayanıklılık sağlamak için kullanılan şeffaf veya renkli vernik.
Sınırlı Üretim (LE) Limited Edition (LE)  Sınırlı sayıda üretilecek şekilde tasarlanmış kalemler. Genellikle hangi sayı kalemiyle adlandırıldığını gösterirler.
Kaydırıcılı Lubricated  Kalemin içinde daha iyi akmasını sağlamak ve dahili bileşenlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için özel katkı maddelerine sahip mürekkep. Noodler'ın Amerikan Yılan Balığı serisi mürekkepleri bu özellik için en çok bilinen mürekkeplerdir.
Maki Maki e - Japon lake, dekorasyon olarak değerli metal tozu serpilir. Bu tekniğin birkaç farklı yöntemi vardır, ancak hepsi son derece havalı, yapılması çok zor ve sonsuza dek sürüyor, bu da maki-e kalemlerini çok pahalı hale getiriyor.
Metil Etil Keton (MEK) Methyl Ethyl Ketone (MEK)  Butanon olarak da bilinen bu, kalem parçalarını birbirine sabitlemek için kimyasal bir kaynak maddesi olarak kullanılır.
Karıştırılabilir Mixable  Mürekkepler arasında olumsuz reaksiyonlar olmadan yeni renkler oluşturmak için birlikte karıştırılmak üzere tasarlanmış dolma kalem mürekkepleri.
Kalıp Mold  Genellikle SITB (Şişedeki Şeyler) olarak adlandırılan mürekkepte spor büyümesi. Kalıp, dolma kalem mürekkep dünyasında 'dört harfli bir kelimedir' ve genellikle çok kaşlarını çattı. Ya mürekkebin yüzeyinde beyaz bir şişe olarak ortaya çıkabilir, burada bir şişeyi açar açmaz görebilirsiniz ya da kalemin içine emene kadar bulmak çok daha zor olan mürekkebin içinde çamur birikebilir. Küf oldukça korkutucu olsa da, aslında bir kalemde uzun süreli herhangi bir hasara neden olur. Çoğu mürekkep şirketi büyümeyi önlemek için mürekkeplerine biyosit koydu
Müzik Ucu Music Nib  Daha fazla mürekkep akışı için tasarlanmış bir tür saplama / italik uç. Platinum ve Sailor'ın her ikisi de Music Nibs olarak adlandırdıkları uçlar var ve bunlar normal saplama uçlarından biraz daha fazla. Geleneksel olarak bu uçlar üç çatallıdır (iki yarık).
Tırnak Nail  Hiç esnekliği olmayan, .... çivi kadar sert olan uçlar.
Çaylak (Noob) Newbie (Noob)  Dolma kalemler dünyasında yepyeni biri.
kalem ucu Nib  Dolmakalemin aslında kağıda temas eden metal ucu.
Uç sürünme Nib Creep  Mürekkep uç ucundan çıktığında ve ucun üst kısmını kapladığında. Mürekkep veya kalemin bir belirtisi olabilir, ancak tamamen estetiktir ve tipik olarak bir kalemin işlevi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
O Ring O Ring  Kalemin dahili bileşenlerini mürekkep sızıntısından yalıtmaya yardımcı olan kauçuk halka.
eğik Oblique  İtalik gibi ama bir tarafa (sol veya sağ) eğimli bir uç taşlama. Bu öğütme bugünlerde oldukça nadirdir ve özel bir zemine sahip olmadığınız sürece bulmak zordur.
Overwriter Overwriter  Elleriyle sayfada yazan, uçun yazdığı yerin üstünde oturur. Bu terim, en çok solak yazarları tanımlamak için kullanılır, çünkü elin yazılanların üzerine doğrudan sürtünmesi nedeniyle özel bir sorun yaratır.
palladyum Palladium  Platin ailesindeki bazı kalem üreticileri tarafından kalemlerinde kullanılan dayanıklı gümüş-beyaz değerli bir metal.
kalıcı Permanent  Geleneksel olarak, suya dayanıklı ve solmaya karşı dayanıklı bir dolma kalem mürekkebi. Daha nadir durumlarda, kalıcı mürekkep aside dayanıklı, UV ışınlarına dayanıklı, sahteciliğe dayanıklı ve daha fazlası olabilir.
pigmentli Pigmented  Boya gibi sıvı süspansiyonda ince öğütülmüş katı parçacıklardan oluşan dolma kalem mürekkebi. Bazı markalar, katı maddenin mikroskobik olarak beslemelerden akabileceği noktaya kadar öğütüldüğü dolma kalemlerde kullanım için özel olarak formüle edilmiş pigmentli mürekkep yapar.
Piston Piston  Dolmakalemlerde ve dönüştürücülerdeki kapalı bir tüpün içinde mürekkebi bir kaleme çekmek için bir geri çekme pistonu kullanan bir mekanizma türü. Vidalı pistonlar en yaygın olanları olmasına rağmen, vidalı veya itmeli olarak çalıştırılabilirler.
Piston Dolgusu Piston Filler Gövde içine yerleştirilmiş bir piston doldurma mekanizmasına sahip bir dolma kalem, böylece kalemin gövdesi mürekkep deposu görevi görür.
Kaplama Plating  Bir metalin kaplaması diğerinin üzerine çıktığında, genellikle ek aşınma koruması ve estetik çekicilik sağlamak için.
dalgıç Plunger  Bir kalemin (veya dönüştürücünün) içine ve dışına mürekkep çekmek için bir pistonun içindeki çubuk yukarı ve aşağı hareket eder.
Gönderme Posting  Kalemin kapağını vücudun arka ucuna (tuttuğunuz kısım) koyduğunuzda.
Değerli Reçine Precious Resin  En çok Mont Blanc tarafından kullanılan ve aslında plastik anlamına gelen bir pazarlama terimi.
önemli Prime  Bir kalem beslemesini mürekkeple ıslattığınızda başlamak için. Bu, bir şişe mürekkebi doldururken bir kalemi ucundan doldurmanın bir sonucu olarak gerçekleşir, ancak dolum mekanizmasını doldurduğunuz şekilde tersine çevirerek mürekkebi beslemeden aşağıya doğru zorlayarak da bir kalemi hazırlayabilirsiniz.
müseccel Proprietary  Evrensel olmanın aksine, özellikle tek bir markaya uyacak şekilde tasarlanmış ve üretilmiş bileşenleri ifade eder. Örnekler arasında yalnızca LAMY kalemlerine takılan LAMY uçları veya yalnızca Pilot kalemlerine takılan Pilot mürekkep kartuşları verilebilir.
railroading Railroading  Mürekkep akışı bozulduğunda ve sonuç, ucun dişlerinin sayfada iki ayrı paralel çizgi çizmesidir. Bu en yaygın olarak esnek uçlu kalemler kullanılır.
rezervuar Reservoir  Kalemin mürekkebi tutan bir boşluğu.
Reçine Resin  Plastik.
Geri çekilebilir uç Retractable Nib  Kapaksız olarak tasarlanan bir kalem, böylece uç kapatıldığında kalem gövdesine çekilir. Bunu yapan en popüler kalemler Pilot Ufuk Noktası ve Lamy Dialog 3'tür. Bu, tükenmez kalemlerin ortak bir özelliğidir, ancak dolma kalemlerde yaygın değildir.
Rodyum Rhodium  Kalem donanımına ve uçlara daha fazla dayanıklılık sağlamak için paslanmaz çelik üzerine kaplama için en sık kullanılan son derece dayanıklı (ve pahalı) gümüş renkli bir metal.
Sallanan Blotter Rocking Blotter  Kağıt üzerinde kalan fazla mürekkebi emmek için kullanılan özel emici kurutma kağıdı yapraklarını tutan bir araç (genellikle ahşap).
dönerbaşlı Rollerball  Değiştirilebilir bir kartuşun içinde bulunan jel mürekkep içeren bir kalem.
kese Sac  mürekkep barındıran lastik gibi bir rezervuar. Birçok vintage kalemde yaygın olan, bugün çok daha az kullanılır.
Doyma Saturation  Belirli bir rengin algılanan yoğunluğunu tanımlamak için kullanılan bir mürekkep terimi. Mürekkep kullanıcıları genellikle, mürekkebin içinde ne kadar boya algılandığına göre bir mürekkebin doygunluk seviyesini ifade eder. Genel olarak, daha yüksek doygun mürekkepler daha koyu renklere sahiptir, ancak kağıt üzerinde daha uzun kuruma sürelerine sahiptir.
Kokulu Scented  Genellikle mürekkep ismine karşılık gelen belirli bir kokuya sahip olacak şekilde formüle edilmiş dolma kalem mürekkebi.
Cızırtılı Scratchy  Bir uç kağıt üzerinde hareket ederken direnç sağlarsa, genellikle yanlış hizalanmış uç uçlarından kaynaklanır.
Vida kapağı Screw Cap  Bir büküm hareketiyle birlikte eşleşen kapak ve kalem gövdesi üzerinde birbirine kenetlenen dişler tarafından çıkarılan / değiştirilen bir kalem kapağı.
Bölüm Section  Kalemin ucun oturduğu yerde tuttuğu kısmı, genellikle 'kavrama bölümü' olarak adlandırılır.
Yarı Semi Esnek - Bir uç, yazma sırasında yumuşak bir his vermek için baskı altında hafifçe büküldüğünde, uç çizgilerinin çizgi değişimi sağlamak için gerçekten ayrı olduğu esnek uçların uçlarına değil.
Séyès (Fransız Hükümlü) Bildirisi Séyès (French Ruled) Paper  Fransa'da standart 'okul' kağıdı, el yazısı yazıya rehberlik ve yapı vermek için 2mm yatay çizgilerle ayrılmış 8mm x 8mm ızgaradır.
gölgeleme Shading  Yazarken mektubun belirli kısımlarında biriken bir dolma kalem mürekkebinin yaygın (ve sıklıkla istenen) bir sonucu, böylece mürekkebin rengi ve doygunluğu tek bir harf veya sözcük içinde farklı görünür. Bu özellik tükenmez veya rollerball kalemleriyle elde edilemez ve özellikle tüm güzel mürekkep renklerine çekilenler için dolma kalem kullanımının çok çekici bir yönüdür.
Revnak Sheen  Mürekkep biriktiğinde, özellikle belirli kağıt türlerini kullanarak farklı ışık açılarında bakıldığında mürekkebin üzerinde başka bir renk görülebilen dolma kalem mürekkebinin karakteristiği.
Sim Shimmering Dolgulu küçük mürekkep parçacıklarına sahip dolma kalem mürekkebi.
Gölgelenme Show Through  Mürekkep kağıda girmeden kağıdın diğer yüzüne ne yazdığını görebildiğinizde. Bu, mürekkebin aslında diğer tarafa daldığı kanama ile karıştırılmamalıdır. Bu aynı zamanda gölgelenme veya yankı olarak da bilinir.
SITB SITB  Bir şişe kalem mürekkebinde bulunan küf, çamur, kimyasal sedimantasyon veya başka bir 'tuhaf' yabancı maddeyi tanımlamak için kullanılan bir terim olan "Şişedeki Şeyler".
Silikon Gresi Silicone Grease  Dolma kalemlerin hareketli parçalarını yağlamak ve damlalık dönüşümleri için dişleri kapatmak için kullanılan net, atıl bir gres. Bu gresin çekiciliği, zamanla sertleşmemesi, suya / mürekkebe dayanıklı olması ve dolma kalem mürekkepleriyle reaksiyona girmemesidir.
boyutlandırma Sizing  Sıvıları (mürekkep gibi) emme yeteneğini etkileyen kağıt için bir kaplama. Ağır boyutlu kağıtlar dolma kalemler için daha idealdir, çünkü daha pürüzsüz ve daha fazla mürekkep iticidirler.
Atlama Skipping  Mürekkep bir kalemden sürekli olarak akmadığında, yazarken mürekkebin akmasına ve durmasına neden olur. Bu, kalem, kağıt, mürekkep veya üçünün herhangi bir kombinasyonundan kaynaklanabilir.
Uç Yarığı Slit  Uçun ucundan mürekkebi beslemeden ucun ucuna taşıyan havalandırma deliğine kadar uzanan çok ince kesim.
Vidasız Kapak Snap Cap  Kalem gövdesine çekerek / iterek çıkarılan / değiştirilen bir kalem kapağı, genellikle bir tık sesi çıkarır.
Yumuşak Soft  Yaylı ve biraz esnek bir ucu tanımlamak için kullanılan bir terim.
Özel Edisyon (SE) Special Edition (SE)  Limitli sürüme(limited edition) benzer, ancak genellikle kalemlerin üzerinde seri numaraları yer almaz. Sınırlı bir süre için üretilen kalemlerdir. Örneğin Pelikan M800 Brown Tortoise
Paslanmaz çelik Stainless Steel  Dolma kalem parçalarının, özellikle uçların yapımında çok yaygın kullanılan bir metaldir. Pazlanmaz çelik bir alaşım olup , içindeki metallerin oranı sertliğini, paslanmazlığını belirler
Standart Uluslararası Standard International  Birçok üreticinin kullandığı dolma kalem mürekkep kartuşlarının ve dönüştürücülerinin en yaygın kabul gören boyutu. Birçok kalem şirketi kalemleri için tüm özel parçaları kullanır, ancak birden fazla markaya geçen mürekkep kartuşu ve dönüştürücüler için tek gerçek 'ortak' standart Standart Uluslararası'dır. Standart Uluslararası boyut olarak kabul edilen hem kısa kartuşlar (en yaygın) hem de uzun kartuşlar vardır.
Yumuşatılmış Kesik Uç Stub  Çapraz uçlu ve aşağı vuruşlu yazı arasında geçiş yaparken uç genişliğinden biraz daha geniş olacak şekilde öğütülmüş bir uç. Bu italik bir uca benzer, ancak yazmayı daha rahat ve günlük kullanım için daha eğlenceli hale getirmek için daha yuvarlak kenarlara sahiptir.
Şırınga Syringe  Mürekkep kartuşlarını doldurmak, son mürekkep parçalarını şişeden çıkarmak, kalem parçalarını temizlemek ve damlalık kalemleri gibi belirli kalemleri doldurmak için kullanılan bir araç.
Konik Taper  Bir kalem parçasının çapı yavaş yavaş küçüldüğünde.
Vida Dişi Threads  İnce oluklar parçaları bir arada tutmak için bir kaleme kesilir, özellikle kalem gövdesine kalem kapakları.
Uç Topu Tip Dolma kalem ucunun ucundaki küçük top kısmı, yazarken kağıda gerçekten dokunuyor.
Devrilme Malzemesi Tipping Material  Bir ucun ucuna kaynaklanmış ve belirli bir boyutta öğütülmüş küçük bir parça sert metal (genellikle bir çeşit iridyum alaşımı).
Diş Tooth  Bir yazma deneyimi sırasında algılanan 'ısırık' veya direnç miktarı. Bu, bir dolma kalem ucunun düzgünlüğü ile kullanılan kağıdın düzgünlüğü arasındaki ilişkinin bir sonucudur. Genellikle 'geri bildirim' olarak da adlandırılır.
yarı saydam Translucent  Bir kalem malzemesi tamamen opak olmadığında ve içinden ışık geldiğini görebilirsiniz. Bir bakışta mürekkep seviyenizi görmek istediğinizde, dolma kalemler ile kullanışlı olur.
Trim Trim  Bir kalem üzerindeki metal süslemeler, genellikle klips, finial ve merkez banda işaret eder. 'Donanım' olarak da bilinir.
Çift Ton Two Tone  Yan yana, genellikle dolma kalem ucunda iki farklı metal kullanıldığında. Genellikle sarı altın ve rodyum
urushi Urushi  Urushi ağaçlarından elde edilen son derece dayanıklı ve güzel bir Japon cila. Urushi cila işlemi çok yetenekli ve zaman yoğundur ve zehirli sarmaşıkta aktif madde olan urushiol içerdiğinden ıslakken oldukça tehlikelidir. Sertleştiğinde, kalemler için inanılmaz derecede sert ve dayanıklı bir son kat oluşturur ve çok yüksek bir parlaklığa parlatılabilir.
UV UV  Ultra mor, mürekkep renklerini etkileyen radyasyon, özellikle solmaya neden olur.
Vakum Vacuum Dolgu - Bir dolma kalemi mürekkeple doldurmak için emme oluşturmak için basınç ve vakum kombinasyonunu kullanan bir kalem tasarımı.
Bitkisel Vegetal  En önemlisi Noodler'ın markası olan dolma kalemler yapmak için kullanılan bir reçine türü. Zamanla zayıflamasına rağmen, üretildiğinde çok belirgin bir kokusu vardır. Yeraltına gömüldüğünde de tamamen biyolojik olarak parçalanabilir.
Havalandırma Deliği Vent Hole  Uçta, uç yarığının ucunda, havanın mürekkep akışına yardımcı olmasını sağlayan, havalandırma deliği de denilen bir delik.
Su direnci Water Resistance  Çok nadiren bir mürekkep "su geçirmez" dir ve sudan tamamen etkilenmez. Çoğu zaman, suya dayanıklı mürekkepler sadece şudur: suya maruz kalmanın yol açtığı solma etkilerine karşı bazı şekillerde dayanıklıdır. Su direnci, mürekkebin bir kısmının suya maruz kaldıktan sonra kalacağı anlamına gelir. Bu, mürekkebin sadece bir bileşeni olabilir ve orijinal rengin çok az veya hiç gösterilmesiyle okunabilir bir kalıntı bırakır.
Islak Uç Wet  Mürekkep kalemden çok serbest ve ağır bir şekilde aktığında. Bu, bir kalemin veya mürekkebin bir karakteristiği olabilir, ancak her ikisi de kalemden cömert miktarda mürekkebin aynı sonucuna atıfta bulunur.
Esnek Kalem Wet Noodle  En ufak bir basınçla bile inanılmaz derecede esnek olan esnek uçlu kalem. Bu kalemler 20. yüzyılın başlarında daha yaygındı ve şimdi vintage kalem pazarında göze çarpıyor ve mutlak bir primle satılıyor.


Ayrıca Blog içinde

Jibun Techo Japon Planlayıcı Sistemi
Jibun Techo Japon Planlayıcı Sistemi

Temmuz 27, 2020

Hobonichi kadar popüler olmasa da , yaygınlaşmaya başlayan Jibun techo sitemi hakkında bilmek istedikleriniz.
Devamını oku
Hobonichi Ajanda
Hobonichi Ajanda

Temmuz 23, 2020

Japon minimalizminin son eseri, Hobonichi ajanda sistemi hakkında bilmek istedikleriniz.
Devamını oku
Traveler’s Notebook Planlama Sistemi Rehberi
Traveler’s Notebook Planlama Sistemi Rehberi

Temmuz 20, 2020

Bir instagram fenomeni olan Traveler's notebook sistemi nedir, nasıl ortaya çıktı? Sizler için bu detaylı rehberi yazdık.
Devamını oku

E-POSTA LİSTEMİZE ÜYE OLUN