Bullet Journal

Temmuz 01, 2020 5 translation missing: tr.blogs.article.read_time

BULLET JOURNAL’A GİRİŞ & EN İYİ BULLET JOURNAL’I SEÇME ÖNERİLERİ

İLK BULLET JOURNAL NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Brooklynli dijital tasarımcı Ryder Carroll 2013 yılında, kendi bulduğu yeni bir düzenleme çözümünü küçük olduğunu düşündüğü bir izleyici kitlesi ile paylaştı. Bunu da beş dakikadan kısa bir video aracılığıyla yaptı. O zaman evrene küçük bir kıvılcım gönderdiğinin ve öze odaklanma çözümünün bir hareketi tutuşturduğunun farkında bile değildi. Bugün dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan, onun sistemini yani Bullet Journal’ı kullanıyor.

Orijinal video günümüze gelene kadar birkaç kez güncellenmiş olsa da büyük çoğunlukla aynı kalmıştır: kısa, sevimli ve özlü; tıpkı sistemin ta kendisi gibi. Takvimler Ekim 2019’u gösterdiğinde, video 10 milyon defadan fazla izlenmişti. Ryder Carroll, o videoda Bullet Journal’ın mekaniğini anlatan sesini ve gösteren ellerini bu kadar çok insanın işitip göreceğini asla düşünemezdi. Ne var ki o videoyu izledik ve şimdi Bullet Journal yalnızca çok sevilen ve söz edilen bir gereç değil aynı zamanda bir sanat biçimi.

BULLET JOURNAL NEDİR?

Önce başlangıçla başlayıp biraz sonra da işin sanat kısmına geçelim.

Bullet Journal ya da onu tasvir ederken kullanılan lakabıyla ‘Bujo’, Ryder Carroll’ın açıklamasına göre “zihninizi toplamak”, “merakınızı beslemek” ve “zamana odaklanmayı” başarmak için epey faydalıdır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan mustarip olan Ryder, Bujo’yu aslında görevlerine odaklanmasını zorlaştıran dikkat dağıtıcıları ayıklayabilmek için kişisel bir yardımcı olarak geliştirdi. Bu yardımcının birçok insanın hayatında yankı uyandırması hiç boşuna değil. Odaklanma soru yaşayalım ya da yaşamayalım, tek bir gün boyunca 500 binden fazla düşünceyi ayıklıyoruz ve sizi bilmem ama ben bunu göz korkutucu buluyorum! Saplandığı bu çamurdan çıkmaya çalışan her birimiz, neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu Bullet Journal sayesinde bulabiliyoruz. Ayrıca her gün karşılaştığımız yapmalıydım, yapabilirdim, yapardım pişmanlıklarını atlatmamıza ve yeniden Ryder’dan alıntı yapmak gerekirse, “ne yapmamız gerektiğini, yapmak zorunda olduğumuzu ve yapmak istediğimizi” anlamamıza yardım eder.

Bu ayıklamayı yapmanın ve kendi zihinsel demirbaşlarımızın değerlendirmesini yapmanın sonucu, anı yaşama, düzenli olma ve yeniden başlama imkânı tanır. Hızla 2020’ye yaklaştığımız ve yeni yılın planlarına başladığımız bugünlerde, Bujo sayesinde geçmişi listeleyebilir, geleceği de planlayabiliriz.

BULLET JOURNAL NASIL KULLANILIR

Sadece üç sembol, bir kurşunkalem veya dolma kalem ve bir not defteri yeterli (ne şanslıyım ki geçen sene Ryder’a bir kitap imza gününde denk geldim ve benim gibi dolma kalem sevdalısı arkadaşlarım, kitabı The Bullet Journal Method’u imzaladığını ve kendi Bujo’suna keçeli kalem ile yazdığını görünce dehşete düştüler. Eyvah! Büyük şok! Dürüst olmak gerekirse kullandığı keçeli kalem bir Montblanc idi ancak dolma kalem göreceklerini umut etmişlerdi).

Bujo Method’un en harika özelliklerinden biri, Bujo düzeninin süslü püslü olmak zorunda olmamasıdır. Herhangi bir not defteri, yazım aracı ve 2013’ten beri neredeyse tamamen aynı kalmış sembolleri ve metodolojiyi kullanabilirsiniz.

Bujo düzeninizi kurmak çok ama çok basit bir işlem, özellikle 500 bin düşünceyi sentezleyeceğini düşününce!

Bullet journal düzenini öğrenmenin en iyi yolu, bu sistemin yaratıcısına danışmaktır! Ryder’ın bulletjournal.com adresindeki videosunu izleyin ve on dakika içinde videonun içeriğini anlayıp not defterinizin ilk düzenini kurmaya başlayın.

EN İYİ BULLET JOURNAL NASIL SEÇİLİR

Hangi not defteri kullanılmalı? Pekâlâ, beni burada bulduğunuz ve umuyorum ki son iki yazımı okuduğunuza göre, siziGalen Günlük Not Defterleri’ne (Galen Everyday Notebooks) götürecek birkaçtık göstereceğim. Sayfanın boyutu çok sayıda yazıyı sığdırabildiği ve yapısı ince olduğu için A5 ölçüsü mükemmel bir Bujo görevi görür; yanınızda kolayca taşıyabilirsiniz, özellikle bullet journal yazma alışkanlığı kazanır ve defterinizin her zaman yanınızda olmasını isterseniz.

Şahsen ben her ay yeni birGünlük Not Defteri (Everyday Notebook) süslemeyi seviyorum ve Bujo bana bu harika bahaneyi sunuyor. Dolma kalem kullanmayı sevdiğim için (tamam, itiraf edeyim, şu eski sade Bic’e tam anlamıyla BAYILIYORUM, yalan yok!), Galen not defterleri mükemmel bir tercih çünkü sayısız ortamda kullanılabilecek Tomoe River kâğıdından yapılmıştır. Leuchtturm da Ryder Carroll ile iş birliği yaparak özel bir Bullet Journal oluşturdu (her ne kadar bu defteri dolma kaleme uygun bulmasam da içindeki indeks, önceden basılı ilave bilgiler ve her şeyi parmak uçlarınızın altında hazır eden birkaç işaret bandı sayesinde mükemmel bir ilk Bujo olabilir).

Boş Hobonichi not defteri ve Stalogy’den de çok iyi Bujo olur ve suluboya ya da keçeli kalem gibi karışık araçlar kullanmak istiyorsanız, Moleskine’nin Suluboya not defterleri tam size göre.

Çoğu Bujo kullanıcısının tercihi A5 gibi görünse de tüm boyutlar kabul edilebilir ve bazı teorilere göre ihtiyaçlarınızı sığdırmak için kullanacağınız planlayıcının mümkün olan en küçük boyutta olması gerekir. Cep boyu bir Bujo kullanmak çok ilginç olsa gerek! Çoğu kişiye göre Bujo yöntemini kullanıyorsanız tüm yazıları tek bir not defterinde tutmak en önemli nokta. Aynı anda birden fazla not defterine sahip olmayı seven biri olarak bu konuda zorlanıyorum ancak denemeyi de bırakmıyorum. Bujo’nun en güzel özelliklerinden biri kullanıcısını yargılamaması. Sadelik yanlıları bu yöntemin bazı kuralları olduğunu söylese de aklından geçenin tam olarak bu olduğundan emin değilim ama Ryder’ın benim Washington’da kendi küçük Bujo yöntemimi kullandığımı duymaktan mutlu olacağını düşünmek istiyorum.

BULLET JOURNAL KİTİ OLUŞTURMAK

En sevdiğiniz ve kolayca taşıyabileceğinizi malzemeleri kullanarak bir “bujo kiti” oluşturmak çok ama çok eğlencelidir. Süslü kalemler, bullet journal kılıfları, ataçlar, renkli kalemler, fosforlu kalemler ve nicesi.

Not defterinize karar verdikten sonra Bujo’nuza neler eklemek istediğinizi düşünün. Sade Bujo sevenler aylık ve haftalık bullet journal düzenini bir arada kullanırken, bazıları da “koleksiyonları” kendi Bullet Journal’ına eklemeyi tercih eder. Bu koleksiyonlarda okunacak kitaplar, proje fikirleri, tutulan günlükler gibi yazılar dahil olabilir. Uyku düzenini, egzersizleri, su tüketimini vs. değerlendiren alışkanlık izleyicilerinin de pekâlâ çoğu Bujo’ya eklenmiştir.

Aylık ve haftalık düzende görevleri, etkinlikleri ve notları göstermek için kullanılan bir dizi sembolden yararlanabilirsiniz. Tamamlandığında ve süresi dolduğunda ya da bir sonraki döneme aktarıldıklarından yeni bir düzene geçirilince bu simgeler listesinin üzeri çizilir.

BULLET JOURNAL SİSTEMİ HAKKINDAKİ SON GÖRÜŞLER

Çoğu insanı Bullet Journal sistemine çeken, defterin sadeliği ve sürecin kolaylığıdır ancak bazıları da bunu sanatsal bir dışavurum olduğu için sever. Instagram milyonlarca Bujo düzeni fotoğraflarının deryası haline geldi. En son kontrol ettiğimde, #bujo hashtagi ile 3 milyondan fazla fotoğraf etiketlenmişti. Dünyanın dört bir yanından sanatçılar bujo’dan ne anladıklarını paylaştığı için esin kaynakları her yerde bol bol var. Şahsen ben bullet journal’da daha sade bir yaklaşım sergilediğim için ayrıntıyla donatılmış sayfalar görmek biraz gözümü korkutuyor ama Bujo’yu bir sanat eserine dönüştürme niyetinde olan kullanıcılara önerebileceğim bazı hesaplar var: @leelajournals, @juiank.art, @marjo.bujo ve @gerokreativ.

Umarım size de esin kaynağı olurlar. Gerçek manada yetenekli olan bullet journal meraklılarının sayısının bu kadar yüksek olması ve genellikle analog övmek için kullanılan bir alanda birbirimize online olarak bağlı olmanın hepimize faydalı olduğunu görmek nefis bir duygu.

İnternetten bahsetmişken, Ryder Carroll’ın bazı çekinceleri olmasına rağmen resmi Bullet Journal Companion uygulamasını geliştirdiğine dikkat çekmek istiyorum. Carroll’ın orijinal sistemine sadık kalmak ve bullet journal işini kesin suretle dijital bir hobiye çevirme arzusunu dizginlemek amacıyla, bu uygulama görev ve notlarınızı yalnızca 72 saat kaydetmeye programlanmıştır. Yazılarınız buhar olup uçmadan önce not defterinize geçirebilirsiniz.

Umarım bu yazım, bullet journal dünyasına henüz yabancıysanız bu dünyaya açılmanıza yardım etmiştir ya da bullet journal’ınız varsa onu yenilemek veya süslemeniz için size ilham vermiştir. Daha fazla bilgiye www.bulletjournal.com adresinden ulaşabilirsiniz. Güncel ve faydalı içerikle sayfayı mükemmel bir biçimde güncel tutuyorlar.


Subscribe